Predvianočný Krakow a Zakopané

VÝBER ZÁJAZDu
Predvianočný Krakow a Zakopané - Poľsko

Predvianočný Krakow a Zakopané

Poľsko

Krakow a Zakopané, ProgramPredvianočný Krakow a Zakopané

Počet termínov:

1 termín / 0 Last minute / 0 First moment

Strava:

Bez stravy

Doprava:

autobus -

Počasie:Program zájazdu
1. deň:
Odchod v skorých ranných hodinách. Príchod do Zakopaného (najvyššie položené mesto v Poľsku od 750m/nm do 1100 m/nm), ktoré má medzi turistickými strediskami v Poľsku absolútne dominantné postavenie.
Mesto dýcha nefalšovaným turizmom v pravom slova zmysle. Útulné reštaurácie s drevenými interiérmi sú plné ľudí, takmer v každej vyhráva živá hudba. Turistické tradície sú tu stále živé. A to nielen v zime, ale toto horské stredisko má plno návštevníkov celoročne. Aj cez týždeň je tu ľudí „ako na Václaváku“. Celý turistický ruch sa tu koncentruje na známu ulicu Krupówki a jej najbližšie okolie. Ulica je kilometer dlhá a dlhodobo si udržuje charakter vyhľadávaného nákupného korza. Je vždy plná turistov od skorého rána a vyhľadávaná hlavne pre zaujímavý mix nákupných možností a pôvodnej zástavby.
Na “krupuvkach“ nájdete všetko - od snežných skútrov, aquaparku, kasína, občerstvovacích možností počnúc americkými fast foodmi až po kaviarničky so storočnou tradíciou a tradičnými receptami s milou obsluhou, internetové kaviarne, svetoznáme značky butikov vedľa obchodov s typickou poľskou ponukou - kožou vo všetkých podobách, výrobkami z vlny, suvenírov z dreva. Môžete navštíviť Tatranské múzeum, niekoľko galérií, nechať sa portrétovať alebo sa previezť po Zakopanom na koňmi ťahaných sánkach. Kolorit mesta dotvárajú dupot koní, živé sochy, kolotoče, strelnica, diskotéky, aquapark, kasína, squash, bowling, soláriá, sauny, kiná, divadlá – a to zďaleka nie je všetko, čo v Zakopanom nájdete. Na tanečných parketoch nie je prázdno ani cez týždeň. Skrátka, na poľskej strane Tatier to žije vo dne v noci, cez víkend i v týždni.
Popoludní transfer do Krakowa, ubytovanie, večera (pre tých čo ju majú priplatenú), individuálny program na adventných trhoch pre tých čo nemajú zakúpenú vstupenku na koncert. Nocľah v turistickom hoteli 2*. Z centra do hotela je 1200m, voľným krokom cca 15 min. Izby sú 2-3 lôžkové, vybavené každá s WC a sprchou. Izby s TV a chladničkou za príplatok 5 €/izba/noc. Bezplatný internet.
Pre Poliakov patria Vianoce medzi najvýznamnejšie kresťanské sviatky a preto všetko čo je s Adventom spojené má svoje dlhoročné tradície. Na predvianočných trhoch sa preto stretnete predovšetkým s predajom tradičných výrobkov. Tie najväčšie trhy sa nachádzajú na Rynku Glownom - Hlavnom námestí. Trafíte tam podľa vône ihličia, punču, vareného vína, vanilky, včelieho vosku a medu. V drevených stánkoch, ktorých sú stovky, nájdete skutočne kvalitné ručné výrobky poľských remeselníkov a miestnych umelcov. Napríklad ručne maľované vianočné ozdoby, viazané kytice zo sušených kvetín, vianočné stromčeky, pletené ozdoby, keramickú dekoráciu, aromalampy, sviečky, výrobky z včelieho vosku a ovčej
vlny.
Krakow sa hrdí výrobou a výstavou tzv. krakovských szopek- drevených farebných betlehemov veľkých rozmerov.
Z veže Mariánskeho chrámu možno začujete zvuk trúbky, ktorá sa ozve vždy každú celu hodinu. Je to krakovský hejnal - melódia hraná trubačom do všetkých 4 svetových strán. Najskôr na juh k Wawelu - pre kráľa, potom na západ - pre starostu, na sever k Barbakanu- pre hostí Krakowa a následne na východ pre veliteľov stráží na Malý Rynek (predtým pre kupcov). Táto tradícia pretrvala dodnes až z doby obliehania mesta Mongolmi.
Existuje ešte jedna legenda, ktorá hovorí, že z najvyššej veže hejhalice (Mariánsky chrám má 2 veže) trubkár oznamoval zatváranie mestských brán ráno a večer, na poplach keď vypukol požiar, alebo keď sa blížil nepriateľ. Raz keď Tatari napadli Krakow začala stráž hrať hejhal, ale trúbkára postrelil šíp do hrdla pred jej dokončením. Na pamiatku tejto udalosti sa melódia prerušuje. Len 2x v histórii zaznela z veže iná melódia (Matkine slzy) a to, keď zomrel pápež Ján Pavol II a v deň jeho pohrebu.
Vianočnú atmosféru trhov pri bývalej radnici dotvárajú tradičné poľské koledy doprevádzané ukážkami ľudových tancov. Chuťové kanáliky budú dráždené nielen vôňou aj pestrosťou ponúkaných jedál. Poľská kuchyňa je neodolateľná a veľmi pestrá. Odporúčame ochutnať niektoré miestne špeciality:
-poľský boršč (pýtajte si ten s uškami, alebo ešte vynikajúcejší s krokietkami); kôprová polievka; bigos (jedlo z čerstvej alebo kyslej kapusty, hovädzieho mäsa, klobásy, údeného bôčika, dubákov, korenia, soli a bobkového listu); pitný med (nie je to klasická medovina, ale vynikajúci nápoj na zahriatie)


2. deň:
Raňajky, dopoludnia Wawel exteriéry a individuálna účasť na adventných trhoch. Obedné posedenie pri kávičke a tradičnom krakowskom krémeši - odporúčame sa zastaviť pri potulkách mestom v cukrárni Czarodzej ul. Karmelicka 15, Krakow. Táto cukráreň je veľmi stará a jej výzdoba a atmosféra to len potvrdzujú. Isté však je, že tu robia ten najlepší krémeš v Krakowe, ktorý miloval aj pápež Ján Pavol II. O 13:00 pešia prehliadka (3 hodinová) kráľovského mesta Krakowa - historické námestie s Mariánskym kostolom a renesančnou tržnicou - Sukiennica, bašta Barbakan....
Duchovnú adventnú atmosféru však najviac načerpáte pri návšteve chrámu Panny Márie na hlavnom námestí. Tu môžete obdivovať najväčší zachovaný gotický oltár na svete. Odchod o 16:00 hod. na Slovensko. Predpokladaný príchod vo večerných hodinách cca 20:00 hod. do ZA.
Nástupné miesta:
- Žilina, Martin, Vrútky, Turany, Kraľovany, Dolný Kubín
Cena zahŕňa
- doprava klimatizovaným 49-miestnym autobusom; 1x hotelové ubytovanie v 2* hoteli, 1x raňajky kontinentálne; služby sprievodcu; poistenie na insolventnosť CK v poisťovni UNION v zmysle zákona č. 281/2001 Z.z.
Cena nezahŕňa
- poistenie individuálne, alebo komerčné KCP UNION vrátane storna zájazdu: 2 €/osoba/deň; vstupy do múzeí v Krakowe individuálne na mieste; symfonický koncert Krakowskej filharmónie - repertoár J.Haydna Stvorenie sveta - vstupenka: 80ZL/ 20€ (rezervujte si vstupenky ihneď pri rezervácii zájazdu); muzikál Chicago: 120 Zl/cca 30€/os., (rezervujte si vstupenky ihneď pri rezervácii zájazdu); večera: 6 €/osoba; miestenka v autobuse: 2 €/osoba tam aj späť; hotel vyššej kategórie 3*: +15 €/noc/osoba
Poznámka
Upozornenie: program sa môže meniť v závislosti od objednaných vstupov.
Kalkulované pre 45 platiacich.

GPS súradnice nie sú dostupné.

Žiadne recenzie pre tento hotel.